Quantcast
Channel: Lakberendező - Gere Krisztina
Viewing all 72 articles
Browse latest View live

Hangulatos kert - Hogyan nő a fű?

$
0
0
A hangulatos kert egyik kedvelt eleme a füvesített kertrész. Egyszerűbb (és költségesebb) megvalósítása gyepszőnyeg fektetéssel is történhet, most a hagyományosabb módon történő füvesítésről mutatok néhány képet. 
Az előkészítés, magszórás és elgereblyézés után a folyamatos öntözésen kívül egy nehéz feladat vár ránk, mégpedig türelmesen várakozni.


A következő 2 kép akkor készült, amikor még szabad szemmel semmi feltűnő nem látszott, de a türelmetlenségem és kíváncsiságom már arra késztetett, hogy információt szerezzek a fűnövekedés aktuális helyzetéről. Mivel csak a mobilomat helyeztem földközelbe és így fotóztam (nem hajoltam utána), engem lepett meg leginkább az eredmény, hogy sok nap várakozás-, hajnali verébcsapat elriasztás- és rendszeres öntözés után, végre: VAN FÜVÜNK!!! HURRÁ!!!




Ezután már egyenes út vezetett a zöldülés, növekedés, majd sűrűsödés felé.



Mindenkinek türelmet és szép zöld gyepet kívánok!




Polgári "loft" hangulat - Bontott tégla, fa, fém, fehér, fekete

$
0
0
A loft szó idézőjeles, hisz nem lehet autentikus. Nem gyárépületben kialakított lakásról van szó és a tervezés igencsak lazán kezeli a stílushűséget, mert a megrendelő funkcionális igénye és a hely adta lehetőségek figyelembevétele volt számomra a legfontosabb. 
Nagy örömöm volt, amikor az első megbeszéléskor körvonalazódott az, hogy éppen olyan hangulat lenne szimpatikus a megrendelőnek, mint ami nekem is nagy kedvencem. Lépésről lépésre alakultak a tervek, miközben folyamatosan összehangoltuk elképzeléseinket.

Előszoba és étkező
Egy polgári lakás, melyben nincs a mai értelemben vett előszoba, azonnal kitárulkozik. Nincs sem fizikai, sem optikai védelem. Rögtön egy nagy tér (ráadásul a belmagasság okán nagy légtér), melynek falai nyílászárókkal szabdaltak. Fel kell öltöztetni ahhoz, hogy ne érezzük üresnek, ridegnek, s ne csak az építészeti jegyek legyenek hangsúlyosak, de a benne lakó számára fontos személyes jelleg és otthonosság is.


 Nappali

Az eredeti szép, karakteres, magas kétszárnyú ajtók és hatalmas (belső zsalugáteres) ablakok felújításon átesve maradhattak, ezek a polgári lakás stílusjegyeit erősítik, egyébként minden más kicserélődött. A fűtési rendszer, a vízvezetékek, az elektromos rendszer, a burkolatok, s egészében a teljes hangulatújjászületett.


Összetevők
  • Fő célkitűzés: a megrendelő számára megfelelő és szerethető otthon megtervezése
  • Egység: a nyugodt légkör és az otthonos hangulat (szerintem) elengedhetetlen kelléke 
  • Természetes anyagok és fémek
  • Meleg földszínek és a fekete kölcsönhatása, a nagy-felületű fehér jelenlétében
  • (A képeken még nem látszik, de:) A kemény alapanyagok
  •  textilekkel való puhítása: szőnyeg, kanapé, díszpárnák, ... egyensúlyt teremt
 

Fürdőszoba 3D látványtervek - Praktikus, hangulatos tervezés

$
0
0
A fürdőszobában indul a nap, nem árt tehát, ha kellemes hangulatú, s nem mellesleg praktikus is. Pici helyen nem megúszható az átgondolt tervezés, amely megalapozza a kivitelezés sikerességét.




További fotók: ITT!

Hangulatos kert - Kerti út lépőkövekkel

$
0
0
KERT BERENDEZÉS - Lépőkövekkel kialakított kanyargó kerti út

Így született a természetes kerti út:


E kerti út kialakítását egy öreg tuja nagymértékben befolyásolta. Hogyan?
Új ház, a ház körül az építési időszak lezárultával durva tereprendezés, az öreg tuján kívül semmi növényzet. Költözés után, egyértelművé vált, hogy az idős tuja folyamatosan hullajtja barna, száradt terméseit, leveleit, ettől a környéke barna takaróval borított. Nem érdemes alá füvet tenni, ezért alkalmazkodtunk hozzá, "gombhoz választottuk a kabátot", tehát a környezethez igazodva választottuk a talajtakarót erre a kertrészre. Erdei hangulat kialakítása mellett döntöttünk, méghozzá minél természetesebb-, minél hangulatosabb és megnyugtatóbb megjelenésben.
Alap gondolat: asszimetria, természetes elemek- és segédanyagok, stílusos növényzet. A területre mulcs kerül, a lépőkövek pedig keszthelyi mészkő lapok. Persze rizikós földbe ágyazni a lépőköveket, de eddig bevált, még a nagy viharok esetén sem ázik szét, nem mozdulnak ki a kövek. Ennek érdekében erőt nem kímélve, időt nem spórolva kell gondos munkát végezni, jó alaposan körültapasztani-döngölni. A nagyobb méretű, nehezebb kövek ideálisak erre a célra.

Zuhogó-ömlő esőben is sokszor tesztelve  :)





Azóta a kövek közé törpe, szártalan habszegfű került, mely fokozza a természetes megjelenést, valamint szinte védőhálószerűen rögzíti a köveket. A növényzet bővül, dúsul, a hangulat erősödik.
Amire szükség van: türelem, türelem, türelem és némi gondozás.

Hamarosan felteszek képeket a többéves, beállt kertről.

ILYEN VOLT - ILYEN LETT - Polgári vs "Loft"

$
0
0


Egy VIII. kerületi lakás átalakulását követhetjük nyomon a helyszínképek előtte-utána verzióival. Íme:
Új jegyként megjelenik a bontott tégla, amely az egész lakást egységben tartja, természetes hatásával és építészeti elem jellegével új stílust teremt az enteriőrben.
Átalakításkor a teljes csupaszítást a nyílászárók megúszták, de gyönyörűen helyreállították őket a mesterek. Vétek lett volna száműzni ezeket a remek jelenségeket a lakásból. Ezeken kívül minden kicserélődött, még a falakban is. Az újonnan felkerült gipszkarton dobozok, valamint a bontott tégla és az új padlóburkolat megalapozzák az új kitűzött stílust, a berendezés pedig felöltözteti a teret.


A teherbíró-, sok könyvet befogadó polcrendszer feketére festett fém és fa kombó, mely a nappali egyik fókuszponjává vált.


A két ablak közti téglakonstrukció (némi fénydekorációval felturbózva) felrúgja a falszakasz addig megszokott egyhangúságát, s visszaköszön a könyvespolc mögötti burkolatnak. A tér centrumában a 3 db fémes hatású függeszték a nagy belmagasság optikai tompításában, s a tér kitöltésében is szerepet vállal. A megfelelő- és elegendő fénymennyiséget a mennyezeti- és fali lámpatestek/reflektorok mellett gipszkarton dobozba épített ledcsíkok biztosítják, melyek különböző alternatívákat teremtenek a mindennapi tevékenységekhez és a hangulatokhoz egyaránt.


Az előtér-közlekedő-étkező tere is magára vette tégla-kabátját, amelynek jellegzetes gombjaivá válnak a fehér és fekete kiegészítők. A falon/fal előtt megjelenő kerékpár nemcsak funkcionális megoldás (tároló hiányában), de erősíti is a stílushatást.


Itt is körbefut egy magas és keskeny  gipszkarktondoboz a beépített led csíkkal. Ez általános enyhe világítást ad, s a bontott tégla színvilágát is árnyalatgazdagabbá teszi. A két szimmetrikusan megjelenő fekete ajtó hihetetlenül szép a tégla mellett, s talán itt teljesedik ki leginkább a loft-érzet, mely keménysége és szigorúsága ellenére magávalragadó.


A konyhában a funkcióé a főszerep, de azért itt is megadjuk a módját (téglával, festett fekete üveg hátfallal, süllyesztett alu fogantyús hófehér frontlapokkal, ...) . Kell ennél több?


Egy intim térbe értünk. Csak éppen bepillantunk... szürke-törtfehér burkolatot kapott, s persze előtte a térszervezésből ő sem maradhatott ki.


A hálószoba rengeteg tárolási gondot a vállára vett. A lent átlinkelhető a lakásról szóló másik bejegyzésben több kép is tanusítja, hogy mekkora vállalás ez részéről, mégis sikerült letisztultnak és otthonosnak maradnia, köszönhetően a rejtőzködő (beépített) tárolási megoldásoknak.

A lakásról bővebben informálódhat: ITT! 
Megrendelői vélemény:ITT!

Hangulatos kert - Élet a kertben - Közelről

$
0
0
Otthonos kert - Így élnek kertlakóink
Csodálatos szépségek tanúi lehetünk, ha körülnézünk a kertünkben, fürkésszük az ott élő flórát és faunát. Emellett, ha benézünk a növények közé, a levelek alá, s ráfókuszálunk a részletekre is, elénk tárul a makro-világ. Én ezt tettem a mi kertünkben.

Kanyargó kerti út - Lépőkövek, melyeket most már 3 év múltán, egyre terjedő törpe habszegfű szegélyez. A kerti út létrejöttéről ITT! olvashat.

 
Kertrészletek, melyek hangulatos exteriőrként megnyugtató közeget teremtenek. Együttélnek itt az örökzöldek, talajtakaró növények, fűfélék, páfrányok, juharfajták, szukkulensek, habszegfűk, ... Az életet képviselő növényzet mellett megjelennek a kövek, különböző formában, melyek az állandóságot sugallják. Fellelhető még néhány korhadó faág, ezek a fantasztikus illatot árasztó szórt mulccsak együtt enyésznek, a mikroorganizmusok legnagyobb örömére.





Az építési területből lett kert létrejötte igazi sikertörténet, de bevallom, azért volt néhány befuccsolt próbálkozásom is. Az egyik ilyen, amikor az öreg tuja alá telepítettem mohakertet, nos ezt egy éppen fészekaljat rakó rigó naponta notóriusan feldúlta. Hetekig küzdöttünk nap mint nap, amit napközben visszarendeztem, ő hajnalban szétbombázta friss férgek után kutatva ... Ő győzött, "a természet utat tör önmagának", ezzel az örökbecsű mondattal vígasztaltam magam.
A többi telepítés kapcsán szép fejlődés tanúi lehettünk, burjánozni kezdtek a növények, a földben megjelentek a giliszták, ami öröm, hisz azt jelentette, hogy gazdag életközösség jött létre a talajban is.

Festett kőalkotások
A növényi környezetben megbújik néhány kis alkotás is, amely a forma adta ihlet hatására alakult azzá, ami lett.


Kertlakó-lesen makrolencsével
Most csak egy bátor modellt mutatok be (a többiekkel egy másik bejegyzésben ismerkedhetünk majd meg). E szitakötő -kihasználva a bambuszkaró kínálta magasles lehetőségét- rendkívül együttműködő volt és megengedte nekem, hogy közelről figyelhessem néhány percig.



Kertlakóink szemmel tartanak (aki tud), és érzékenyen reagálnak mindenre, amit teszünk vagy épp nem teszünk. Óvjuk hát kertünket és a természetet, vigyázzunk rájuk!


Kapcsolódó bejegyzések:

Magvetés és palántanevelés a lakásban

$
0
0

Zölségpalánták a nappaliban
Elsőként leszögezném, hogy kocakertész vagyok, viszont nagyon lelkes. Amit tudok a kertészkedésről, azt a netről tudom, a többit emellett már saját tapasztalatból is merítem. De működik.
Néhány hónapra (design ide vagy oda), lakásunkban átmeneti bérlők bújnak elő és fejlődnek, cseperednek.
Szuper érzés, amikor tavasztól őszig olyan termést szüretelek le a kertben, amelyet magról neveltem, s a kezdetektől  bábáskodtam felette, ezért többségük a lakásban kezdi meg életét. Ez egyféle hobbi, megnyugtató terápia és kihívás is (túl egyszerű lenne megvásárolni a kertészetben a palántákat). Szóval szerintem érdemes átmenetileg helyet biztosítani nekik abban a helyiségben, ahol sok a fény. Nálunk kb. 1 nm-t vesz el a nappaliból (de csak néhány hónapról van szó). Nem is tudom, hogy kik örülnek jobban végül a kiültetésnek, a családtagok, vagy a növények. 😏
Mutatok néhány képet a kicsikékről.


A tavalyi évben szokatlanul hosszan elhúzódtak az éjjeli fagyok, úgyhogy a kiültetés is csúszott.
Már a szobában megindult az uborkák virágzása, s szorgos méhecskét játszva vékony ecsettel poroztam be őket. Hihetetlen, de gyönyörű terméssé fejlődtek ezek is, persze közben szerencsésen túlélték a kiültetést.


Termések, melyek nálunk, magként kezdték életüket
  • A retek az egyik első ehető zöldség a kertből tavasszal, azöldhagymával együtt, ezek közvetlenül a szabadföldbe kívánkoznak
  • A kukoricát először kerítés mellé, paravánnak ültettem, mostanában pedig másodvetésként késői fajtákat (nem kellene bent vetni, de biztosra megyek)
  • A kis uborka mellett lehet próbálkozni a kígyóuborkával is, mióta kipróbáltam, ez a favorit
  • A paradicsom rendkívül sok fajtája elérhető. Nekünk a kis sárga- és piros koktél-, valamint a nagyméretű marmande paradicsom jött be. Érdemes arra figyelni, hogy a palánta, a nevelési folyamatban minél nagyobb edénybe kerüljön a gyökeresedés időszakában, mert annál életerősebb lesz, ha kiülteted
  • A padlizsán (mint termés) nálam csak abban az évben hajlandó megnőni, ha eléggé gazdag a talaj. Viszont az egyik példány igen hatalmas lett (a fotó sem maradt el)
  • A cukkini leírásában olvasottat -miszerint 100x100 cm a térigénye-, higgyük el és vegyük komolyan. Tényleg ekkora. Viszont ha jók a körülményei, szinte szó szerint dobálja a terméseit (csak győzzük elkapni és elfogyasztani). Igen, az 1. évben az egyedszámnál kissé túllőttem a célon, már a barátok fülén is cukkini jött ki 😅

    Jóérzés tudni, hogy mit eszünk, hogy mindig frissen fogyaszthatjuk, s hogy nem szennyeztük a környezetünket műtrágyával, a zöldségek utaztatásával, csomagolásukkal, stb.

    A fenntartható körforgást jól példázza a termesztési ciklus és folyamat, hisz:
    • többségében most már olyan magokat használok, amit az előző évi termésből nyertem ki
    • a termés leérését követően minden növényi részt komposztálok (kivéve a mérgezőket pl. paradicsom szára és levele)
    • azért, hogy kevés vizet használjak el öntözésre, vastagon zöldmulcsozom a veteményest, amely persze egy idő után elenyészik és visszaforgatódik (általában komposztra vetem, s új zöldmulcs réteget teszek)
    • legutóbb már a palántákat a gyökeresedési időszakban műanyag helyett bambusz alapanyagú poharakba helyeztem, amelyek családi bulikból megmaradt használt poharak, s komposztálhatóak lesznek, ha végleg használhatatlanná válnak jelen céljukra
    A vicc az egészben, hogy nagyon pici a kertünk, s mégis sokmindent beleszuszakolok.
    Mindenkit arra bíztatok, hogy járjon utána kompetens információknak, hogy ő mit, mikor és hogyan tudna termeszteni. A bevállalósabbak próbálják ki a magról vetést.
    Eredményes vetést, palántázást és kertészkedést kívánok!

    További kerttel, fenntarthatósággal, újrahasznosítással foglalkozó cikkek: ITT!

    Milyen hangulatot szeretnél a lakásodban? Így készíts hangulati lapot és tervet:

    $
    0
    0

    Figyelembe kell venni a szín- és hangulati preferenciát a jól tolerálható hangulat megtervezéséhez. Érdemes letisztult alapegységekben gondolkodni, s könnyen cserélhető kiegészítőkkel megoldani a hangulatért felelős elemeket.

    Hogyan kezdjünk hozzá? Vegyünk elő egy Word doksit, keressünk és húzzunk be a netről olyan képeket, melyek demonstrálhatják az általunk hőn áhított hangulati elemeket, színárnyalatokat mutatnak, illetve formailag beilleszthetőnek gondolunk (most nem feltétlenül a majdan konkrétan bekerülő tárgyakra van szükségünk). Legyenek burkolatok, bútorok, színek, textilkiegészítők, lámpák, … és mindaddig finomítsunk rajta, míg azt nem érezzük, hogy megérkeztünk, ezt szeretnénk létrehozni.

    A következő hangulattervezési feladat a konkrét termékek megtalálása lesz a vezérfonalunk mentén. A hangulati lap és terv természetesen szoros összefüggésben és kapcsolódásban áll a funkcionális tervekkel, hisz hangulatkialakításkor tulajdonképpen gondolatban a használati tárgyakat ruházzuk fel hangulati tulajdonságokkal, s eme funkcionális és hangulati elvárás alapján választjuk ki a konkrétan bekerülő bútorokat. A választásba az anyagi lehetőségek is beleszólnak, de ne feledjük, hasonló hangulatot több árfekvésből választva is létre tudunk hozni, érdemes a kutatásra időt- és energiát szánni.

    Hangulatos tervezést kívánok!






    Papírból lámpabúra - Egyszerűen elkészíthető 3 féle lámpa, szinte ingyen

    $
    0
    0

    Papírból varrt lámpatest (hirtelen jött ötlet nyomán), faágról függesztve
    Szabálytalan, természetes




    Ha a költözésnél leterített hullámpapír tekercsből marad egy kevés, akár lámpa-búrát is készíthetünk belőle. Szigorúan ragasztóanyag nélkül, kizárólag varrással. Kör alakot és csíkokat kell kivágnunk, majd összevarrnunk. Az egyes rétegek egyre hosszabb papírcsíkot igényelnek, addig folytassuk a papírgyűrűk sorát, amíg el nem érjük a lámpatest kívánt magasságát. A felső részen egy kis nyílást kell vágni, ahol a vezeték átfér.







    Patenttal zárható papír lámpatest



    Ennek a lámpabúrának az ötletét a babaruhák adták, mikor meg kellett oldanom, hogy egy meglévő függesztékre szétszerelés nélkül lehessen felhelyezni a lámpatestet.
    Megszületett ez a könnyen kezelhető, olcsó, egyszerűen elkészíthető verzió, melyhez csak kartonpapírra és patentra van szükségünk (az alap függesztéken kívül). A legjobb benne, hogy színét, méretét, felületét, mintáját magunk választhatjuk ki, s csak a fellelt kartonpapír választék szab határt elképzeléseinknek, bár egyedi papírnyomatok is születhetnek. Több darab együttesen, csoportban vagy sorba fűzve, igen dekoratív hatású. Foglalattal ellátott egyszerű függesztékre szerelhetjük, LED fényforrást alkalmazzunk hozzá, ez melegszik a legkevésbé! Többféle formát ölthet, lehet kúp alakú is, jelen esetben körcikkelyszerű hajtásokat alkalmaztam.




     Színes, geometriai formákkal áttört lámpatest A/4-es kartonból

    Hozzávalók: Sniccer, vonalzó, türelem.
    Nem kell előrajzolni, a háromszögek hálója az elgondolás és az aktuális kreatív pillanatok függvényében alakul ki. Izgi munka, de azért jól esik, amikor végre elkészül.  A lapokat tűzőgéppel lehet összeilleszteni a vezeték körül.




    További DIY - Újrahasznosítás ötletekért kattintson  IDE!
    Facebook oldalam: ITT!
    Youtube csatornám: ITT!

    Modern iroda urbánus és természetes jegyekkel

    $
    0
    0

    Iroda
    Egy jó munkahelyen szinte otthonosan érzi magát a dolgozó. Ehhez az emberi tényezőkön kívül a környezet is hozzátehet úgy, hogy funkcionálisan és esztétikailag is segíti, ösztönzi, vagy akár megnyugtatja.




    További képek: ITT! 

    Az irodához tartozó mosdó hasonló stílusjegyeket mutat. Pici, de kellemes közeg.
    Az élő növények vitalitása a teljes spektrumú napfényizzóval őrizhető.





    További képek:ITT!

    Beton + természet - Amikor a mikroerdő a lakásba költözik és életet visz a térbe

    $
    0
    0
    Szeretem a betont, talán a szabálytalansága miatt, nem tudom. A természet egyszerűen csodálattal tölt el. A kettő együtt olyan kombót alkot, amit szívesen viszek be a lakásba. Megpróbálom befotózni, hogy mire is gondolok:


    A kaspókat két fémtál közt öntöttem ki vízzáró betonból. Nem lettek tökéletesek, de éppen ez a jó bennük.


    Mohaerdő a "szikla" tövében. Gazdag vizuális inger (!)



    Akár egy igazi fatörzs - Egy bonsai-osult kis tuja

    Gyors online 3D szobahangulat tervezés

    $
    0
    0

     

    Ha nem tudod elképzelni, ha bizonytalan vagy.... írd meg emailban, hogy megjeleníthessem!

    2 lépés. Te fotókat és információkat küldesz a helyszínről és az elképzelésedről, én pedig tervezek.

    Árak

    Látványtervek

    Viewing all 72 articles
    Browse latest View live